Globálna minimálna daň nestačí! Prichádza jednotný systém zdaňovania právnických osôb?
Európska komisia predstavila svoje plány na vytvorenie jednotného systému dane z príjmu právnických osôb v celej EÚ na boj proti daňovým únikom nadnárodných spoločností. Doterajšie pokusy zlyhali pre odpor niektorých členských štátov s nízkymi daňami (Írsko, Luxembursko a Holandsko). Teraz by však Spojené štáty uprednostnili riešenie, ktorú navrhol Biden, a to globálnu korporátnu daň vo výške 21 percent. To môže byť konečne koniec dlhého boja.
Verejné kasy prichádzajú každý rok o miliardy eur v dôsledku rôznych medzier a daňových únikov, ktoré uprednostňujú nadnárodné spoločnosti. Kľúčom k riešeniu je jednotný systém zdaňovania právnických osôb. Vie to aj Európska komisia, ale doterajšie návrhy blokovalo veto členských štátov. Najnovší plán, ktorý sa zatiaľ javí ako najschodnejší, by zaviazal nadnárodné spoločnosti zverejniť, akú daň z príjmu právnických osôb platia.
V súčasnosti pri absencii jednotnej dane existuje medzi členskými štátmi tvrdá daňová konkurencia, ktorá znevýhodňuje krajiny s nízkymi daňami, zatiaľ čo oblasti s vyšším daňovým prostredím sú negatívne ovplyvnené. Viaceré krajiny navyše ponúkajú mimoriadne daňové úľavy multispoločnostiam, ktoré v týchto členských štátoch často zdaňujú len svoje zisky. Cieľom EÚ je, aby členské štáty zastavili vzájomnú daňovú súťaž a nový plán by mohol pomôcť obmedziť tento fenomén.
Plánuje sa vypočítať zisky spoločností na úrovni EÚ na základe obratu a počtu zamestnancov a na tomto základe rozdeliť zisky medzi členské štáty. Systém tak môže byť spravodlivejší a bude musieť byť zdanený tam, kde skutočne existuje hospodárska činnosť.