| |

OECD: ZA MINULÝ ROK KLESLO MNOŽSTVO FINANCIÍ NACHÁDZAJÚCICH SA NA OFFSHORE ÚČTOCH O 25%

Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) oznámila, že takzvané automatické zdieľanie informácií na zníženie množstva peňazí skrytých na zahraničných účtoch prinieslo významné výsledky.

Program bol spustený organizáciou na medzinárodné zdieľanie bankových informácií. Cieľom je odstrániť daňové úniky a podvody s otvorenými účtami. OECD odhaduje, že štátnym pokladniciam sa za posledných desať rokov podarilo získať späť zhruba sto miliárd eur. Pascal Saint-Amans, riaditeľ daňového centra OECD, tvrdí, že program, ktorý je teraz automatizovaný, funguje skvele.

V súčasnosti sa na automatickom zdieľaní informácií podieľa viac ako sto krajín. Patria sem všetky rozvinuté štáty, skupina G20, rozvojové štáty a krajiny, ktoré predtým mali zavedené bankové tajomstvo. Keďže nikto v najmenej rozvinutých krajinách Afriky a Ázie nechce svoje peniaze skrývať, nemôžeme hovoriť o 200 krajinách, dodal expert. Ďalším pozitívom je, že všetky krajiny, ktoré zneužili skryté aktíva, sa pripojili.

Ďalším ukazovateľom do budúcnosti je, že zatiaľ čo v roku 2008 existovalo iba štyridsať zmlúv o zdieľaní daňových informácií medzi krajinami na celom svete, dnes ich je takmer päť tisíc. Vďaka tomuto úsiliu OECD znížila množstvo peňazí ukrytých na zahraničných účtoch vo svete o dvadsať až dvadsaťpäť percent.

Podľa medzinárodnej definície , automatická výmena informácií (AIE) znamená, že daňové úrady dvoch alebo viacerých štátov si navzájom automaticky a pravidelne vymieňajú finančné informácie. , témy súvisiace s bohatstvom. V tomto systéme sa informácie obvykle zaznamenávajú v krajine, kde sa vykonáva zdaniteľná činnosť alebo kde sa nehnuteľnosť nachádza a zdieľa s krajinou, v ktorej je daň zaplatená v súvislosti s ňou, bez osobitnej formálnej žiadosti. Systém sa poskytuje prostredníctvom formálneho rámca prostredníctvom dvojstranných alebo mnohostranných dohôd medzi zmluvnými štátmi.

Similar Posts