Bahama papers
Medzinárodné konzorcium investigatívnych novinárov (ICIJ) zverejnilo koncom septembra informácie o offshore spoločnostiach registrovaných na Bahamách. Je to celkovo 38 Gb dát, ktoré pokrstili menom Bahama Leaks, a sú verejnosti dostupné.
Jedná sa o 175 tisíc offshore spoločností registrovaných medzi 2009 a 2016 na Bahamách, pričom sa jedná o vyše 1,3 milión stranový dokument. ICIJ zdôrazňuje, že založiť si offshore spoločnosť nie je v žiadnom prípade nelegálne, avšak spôsob ich využitia je už diskutabilným faktom, keďže mnoho ľudí ich využíva na skryté transakcie a účelné „pranie špinavých peňazí“.
Táto kauza je mnohonásobne menšia ako dobre známá z Panamy, vlastným menom „Panama papers“, kde sa jednalo o 11,6 milón stranový dokument. Zistilo sa, že vysoko postavená politička z EU, menom Neelie Kroes bola počas svojho funkčného obdobia riaditeľkou jednej zo spoločností registrovaných na Bahamách, o čom Brusel samozrejme nebola informovaná. Táto spoločnosť bola založená za účelom finančných transakcií, čo by nebolo z nášho hľadiska nejako mimoriadne zaujímavé. Avšak spomínaná spoločnosť, menom Mint Holdings mala vzťah aj k americkému gigantovi Enron-u, ktorá skrachovala počas finančnej krízy. Členka Európskej komisie sa bráni tým, že po vymenovaní do funkcie sa vzdala postu v spoločnosti Mint Holdings. Je však dobre známe, že člen komisie musí predložiť všetky funkcie ktoré zapĺňal spätne až na 10 rokov, čomu vyhovené nebolo. Ak svoju nevinu nedokáže preukázať, je minimum, že bruselský dôchodok jej bude stopnutý. Táto kauza je aj preto veľmi nepríjemná z hľadiska EU, lebo v roku 2010 sa Bahamy dostali na zoznam štátov, ktoré najviac podporujú daňové úniky. Tento zoznam je dostupný na webe OECD.