Brexit: Zrodenie nového daňového raja?

Briti už dávno odvádzajú úkrutný „daňový“ boj s ostatnými členskými štátmi EU. Odkedy vystúpili zo spoločenstva, tento boj sa môže vyhrotiť. Nie je nepredstaviteľné, že sa zrodí nový daňový raj. Týmto by si briti udržali svoje postavenie v ekonomike.

Odkedy Veľká Británia vstúpila do EU, odvtedy sa datuje neustály konflikt záujmov so samotnou EU. Jedným hlavným aspektom konflitku bolo, že Veľká Británia neustále udržiavala nízku daň z príjmov, oproti ostatným členským krajinám EU. 20%-ná daň zo zisku je najnižšia s pomedzi G7. Plánom je ďalšie zníženie na 17% do roku 2020. Pre porovnanie je nutné uviesť, že daň zo zisku v Nemecku a vo Francúzsku je 34% a 30%, v USA 39%.

Cieľom britskej vlády je „nakopnúť“ domáce spoločnosti, a prilákať tie záhraničné. Podľa štatistík v roku 2014 natieklo do ekonomiky Veľkej Británie vyše 1 bilóna libier, a vytvorilo sa vyše 85 tisíc pracovných miest. Zistilo sa, že nadnárodné spoločnosti sú schopné premiestniť svoje sídlo zo dňa na deň, kvôli výhodnej daňovej politike daného štátu. Tie štáty, ktoré nevedeli, alebo nechceli držať krok s touto politikou, sa prizerali s hnevom, a snažili sa spomaliť tento proces rôznymi spôsobmi, avšak neúspešne. USA v spolupráci s EU sa už roky snažia zabrániť daňovej politke Veľkej Británie, pričom verejne kritizujú britskú vládu za ich odvedenú prácu. Tým, že sa briti rozhodli pre vystúpenie, zbavili sa významnej brzdnej sily, a môžu bez akýchkoľvek prekážok ďalej rásť. Pravdou však je, že odchod Veľkej Británie z EU môže zneistiť nadnárodné spoločnosti sídliace v tejto krajine, ale môže to byť aj signál pre vládu, aby dane znižovala naďalej.

Similar Posts