| |

Maltský prípad

V súčasnosti sa o krajine veľa hovorí nielen kvôli príležitostiam na zakladanie maltských spoločností, ale aj kvôli Keithovi Schembritovi, bývalému šéfovi kabinetu vlády Muscata na Malte, ktorý je obvinený z prania špinavých peňazí, korupcie, krivej výpovede a falšovania. Politik už raz utiekol z väzenia, otázka, či bude mať ešte šťastie.

Od roku 2013 do roku 2019 viedol Schembrit úrad predsedu vlády ako náčelník štábu vlády Muscata. Škandál okolo vlády vypukol ešte v roku 2016 v súvislosti s Panama Papers. Keith Schembri údajne po nástupe Josepha Muscata do vlády dostával úplatky z predaja maltských pasov a podplácal konateľa spoločnosti, ktorej predal tlačiarne za milióny eur. Schembri podľa obvinení falšoval aj dokumenty a krivo vypovedal.

V decembri 2019 ho zatkli aj v súvislosti s vraždou novinárky Caruana Galizia. Potom sa vzdal funkcie náčelníka generálneho štábu, no napokon bol prepustený bez obvinenia. Mimochodom, Daphne Caruana Galizia, novinárka zabitá na Malte, bola prvá, ktorá odhalila Schamaniho panamskú spoločnosť a práve pracovala na únikoch pri predaji jednej elektrárne, keď bola zavraždená. Muscat odstúpil z funkcie premiéra o niekoľko týždňov neskôr v dôsledku protikorupčných protestov.

Schembri bol jedným z 11 ľudí obvinených na súde. Medzi obžalovanými sú jeho otec, obchodný partner, tím účtovníkov a finančných poradcov a finančný kontrolór. Všetci sa vyhlásili za nevinných.

Similar Posts